Nie pozostanie kamień na kamieniu… (Łk 21,5-19)

Nie pozostanie kamień na kamieniu… (Łk 21,5-19)

 

Przed medytacją- komentarz od Ojców Kościoła

Ta część nie należy do medytacji. Może jednak poruszyć serce i pomóc w odnalezieniu się na modlitwie. Sam i sama zdecyduj czy chcesz sięgnąć po te kilka słów komentarza Grzegorza Wielkiego.

„I miejscami będą wielkie trzęsienia ziemi, zarazy i głód, będzie lęk z nieba i znaki wielkie (Łk 21, 11 nn). […] Lecz słysząc o tak straszliwych klęskach, serca słabych mogą się przerazić; dołączono więc słowa pociechy. Zaraz bowiem dodano: „Postanówcie tedy w sercach waszych nie obmyślać, jak macie odpowiadać. Albowiem Ja dam wam mowę i mądrość, której się nie będą mogli oprzeć ani sprzeciwić wszyscy przeciwnicy wasi”. Jakby wyraźnie Pan powiedział swym słabym uczniom: Nie przerażajcie się, nie bójcie się; wy występujecie do boju, ale ja walczę; wy wypowiadacie słowa, ale ja mówię. […] Ponieważ przykre jest to, co zostało powiedziane o cierpieniach, jakie śmierć sprowadza, zaraz na pociechę dodano radość zmartwychwstania i tak powiedziano: „Włos z głowy waszej nie spadnie”. Wiemy, bracia, że skaleczenia ciała sprawia ból, nie boli natomiast, jeśli włos się utnie. Mówi więc Pan do swoich męczenników: „Włos z głowy waszej nie spadnie”, jakby wprost im powiedział: Czemu się boicie, żeby nie zginęło to, co zranione boli, skoro i to zginąć wam nie może, co nie boli, jeśli się zetnie?

Dalej powiedziano: „Przez cierpliwość waszą zyskacie dusze wasze”. Dlatego zaznaczono, że posiadanie duszy opiera się na cnocie cierpliwości, ponieważ korzeniem i stróżem wszystkich cnót jest cierpliwość. Przez cierpliwość zaś posiadamy duszę, bo gdy nauczymy się panować nad sobą, przez to samo zaczynamy posiadać to, czym jesteśmy. Grzegorz Wielki (+ 604)

Medytacja

Ewangelia według św. Łukasza (Łk 21,5-19), przekład Nowe Przymierze
5 Podczas gdy niektórzy podziwiali świątynię z jej zdobieniami wykonanymi z pięknych kamieni i darów złożonych Bogu w ofierze, Jezus oznajmił:
6 Nadejdą dni, kiedy z tego, czemu się tak przyglądacie, nie pozostanie kamień na kamieniu, którego by nie zwalono.
7 Te słowa nasunęły im pytanie: Nauczycielu, kiedy do tego dojdzie i co będzie znakiem początku tych dni?
8 Uważajcie – powiedział im Jezus – nie dajcie się zwieść! Gdyż wielu przyjdzie w moim imieniu. Powiedzą: To Ja jestem! Oraz: Czas jest bliski! Nie idźcie za nimi.
9 Usłyszycie też o wojnach i przewrotach. Niech was to nie przeraża, dlatego że od tego się zacznie, lecz nie zaraz nastąpi koniec.
10 Mówił dalej: Powstanie naród przeciw narodowi i królestwo przeciw królestwu,
11 wystąpią silne trzęsienia ziemi, wiele miejsc zostanie dotkniętych klęską głodu i zarazy, pojawią się też budzące grozę rzeczy oraz ogromne, dane z nieba znaki.
12 Przedtem jednak wyciągną ręce po was i ze względu na moje imię będą was prześladować. Osądzą was w synagogach, wtrącą do więzień, poprowadzą przed królów i namiestników.
13 To da wam sposobność do złożenia świadectwa.
14 Weźcie sobie do serca, aby nie przygotowywać wcześniej obrony.
15 Ja bowiem podsunę wam słowa i Ja obdarzę mądrością, której wszyscy wasi przeciwnicy nie zdołają się przeciwstawić ani oprzeć.
16 A wydawać was będą rodzice i bracia, krewni i przyjaciele; zabiją też niektórych z was.
17 Ze względu na moje imię wszyscy będą was nienawidzić,
18 lecz nawet włos z waszej głowy nie przepadnie.
19 Dzięki wytrwałości pozyskacie swoje dusze.

 

Zacznij od wyciszenia i uspokojenia myśli. Najbliższy czas ma należeć tylko do Boga i Ciebie. Stań w Jego Obecności. Uświadom sobie, że Bóg jest przy Tobie, wokół Ciebie, że jest w Tobie. Jego pełna miłości obecność jest wszechogarniająca.

 

Proś o to, aby wszystkie Twoje zamiary, decyzje i czyny były skierowane w sposób czysty do służby i chwały Jego boskiego majestatu. Rozważ co oznaczają słowa tej prośby i jakie emocje oraz myśli budzą się w Tobie, gdy wypowiadasz te słowa.

 

Obraz: Wyobraź sobie, że jesteś pośród ludzi, którzy słuchają słów Jezusa. Jaka atmosfera towarzyszy temu wydarzeniu? Jakie emocje malują się na twarzach pozostałych osób, które słuchają Nauczyciela? Jakie komentarze, głośniej lub ciszej, padają pod adresem Jego oraz słów, które wypowiada? Jak Jezus reaguje na te okoliczności?

Prośba: W tej modlitwie możesz prosić Boga o to, aby otworzył twoje serce na perspektywę życia wiecznego.

1. “(…) nie pozostanie kamień na kamieniu”

 

Dla większości Żydów Świątynia była symbolem narodowej jedności. Stąd wynika niedowierzanie, czy wręcz zgorszenie słowami Jezusa, że ze Świątyni nie zostanie nawet kamień na kamieniu. To było „uderzenie” w jedną z największych świętości narodu.
Zastanów się nad tym jak ty reagujesz, gdy ktoś zadaje ci niewygodne pytania lub proponuje ci coś, co jest dla ciebie trudnego do zrozumienia lub zaakceptowania. Czy w takiej sytuacji jesteś w stanie otworzyć się na perspektywę drugiego, spróbować go wysłuchać, szczerze zastanowić się nad tym, co ma do powiedzenia?

2. Trudna jest ta mowa

Jezus mówi o naprawdę strasznych wydarzeniach- wojnach, przewrotach, zarazach, głodzie… Większość z nas nigdy nie doświadczyła takich cierpień, ale musi się zmagać z innymi. Choroba kogoś bliskiego lub własna, rozwód rodziców, śmierć dziecka… cierpienie jest nieodłącznym elementem ludzkiego życia. W tym punkcie opowiedz Bogu o twoim bólu. Porozmawiajcie o tym, czy wierzysz, że dzięki Jego obecności nie jesteś sam, o tym, czy wierzysz, że możesz się na Nim oprzeć.

3. Zaproszenie do głębi pełni życia.

,,A wydawać was będą rodzice i bracia, krewni i przyjaciele; zabiją też niektórych z was. Ze względu na moje imię wszyscy będą was nienawidzić, lecz nawet włos z waszej głowy nie przepadnie. Dzięki wytrwałości pozyskacie swoje dusze.’’
To zadziwiające, że Jezus najpierw mówi o tym, że Jego uczniowie będą mordowani, a potem twierdzi, że z ich głów nie spadnie nawet włos. Choć ta prawda nie jest łatwa do przyjęcia, to wygląda na to, że Jezus zaprasza nas do tego, abyśmy nie zatrzymywali się na tym, co ziemskie, ale byśmy nasze serca, nadzieje i życie kierowali ku perspektywie życia wiecznego. Porozmawiaj teraz z Jezusem o perspektywie jaką ci przedstawia. Czy dostrzegasz w niej (na pierwszy rzut oka paradoksalne) zaproszenie do głębi pełni życia?

Rozmowa końcowa: Porozmawiaj z Bogiem o czasie kończącej się już modlitwy. Opowiedz Mu o poruszeniach, dobrych i trudnych momentach tego spotkania z Nim, podziękuj, poproś, zapytaj… Rób to, ku czemu rwie się Twoje serce. Pozwól sobie na szczerość. Z Nim możesz.

Ojcze nasz…

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.