Między górą Tabor, a Golgotą- medytacja do fragmentu Mt 17, 1-9

Między górą Tabor, a Golgotą- medytacja do fragmentu Mt 17, 1-9

Komentarz:

 

To nie jest część medytacji. Komentarz może jednak pomóc ci lepiej i głębiej przeżyć czas modlitwy. Gorąco zachęcam zatem do zapoznania się z nim 🙂

Scena przemienienia jest swoistym lustrzanym odbiciem opowiadania o ukrzyżowaniu z wersetów 27,32 – 54. William David Davies i Dale C. Allison pięknie opisują te paralele:

W pierwszej, prywatnej epifanii wywyższony Jezus, w lśniącym odzieniu, stoi na wysokiej górze, mając po bokach dwóch religijnych gigantów z przeszłości. wszystko jest światłem. W drugiej scenie, będącej publicznym spektaklem, poniżony Jezus, z którego zdarto odzienie, by je następnie podzielić, zostaje podniesiony na krzyżu, mając po bokach dwóch skazanych pospolitych przestępców. Wszystko jest ciemnością. Mamy tu obrazowy paralelizm antytetyczny, dyptyk, gdzie na obu tabliczkach rysunek jest podobny, lecz kolory są inne. 

Paralelność tych scen podkreśla grozę Wielkiego Piątku oraz wielkość Jezusowej miłości do nas. Na Kalwarii zostanie ukrzyżowany nie zwykły człowiek, lecz umiłowany Syn Boży, objawiony w chwale podczas przemienienia. Ten sam uwielbiony Syn z własnej woli podda się całkowitemu poniżeniu, by zbawić ludzką rodzinę.

 

 

Medytacja

Zacznij od wyciszenia i uspokojenia myśli. Najbliższy czas ma należeć tylko do Boga i Ciebie. Stań w Jego Obecności. Uświadom sobie, że Bóg jest przy Tobie, wokół Ciebie, że jest w Tobie. Jego pełna miłości obecność jest wszechogarniająca.

Ewangelia według św. Mateusza (Mt 17, 1-9), przekład: Biblia Tysiąclecia (wyd. 2013)

Jezus wziął z sobą Piotra, Jakuba oraz brata jego, Jana, i zaprowadził ich na górę wysoką, osobno. Tam przemienił się wobec nich: twarz Jego zajaśniała jak słońce, odzienie zaś stało się białe jak światło. A oto ukazali się im Mojżesz i Eliasz, rozmawiający z Nim.

Wtedy Piotr rzekł do Jezusa: «Panie, dobrze, że tu jesteśmy; jeśli chcesz, postawię tu trzy namioty: jeden dla Ciebie, jeden dla Mojżesza i jeden dla Eliasza».

Gdy on jeszcze mówił, oto obłok świetlany osłonił ich, a z obłoku odezwał się głos: «To jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie, Jego słuchajcie!» Uczniowie, słysząc to, upadli na twarz i bardzo się zlękli.

A Jezus zbliżył się do nich, dotknął ich i rzekł: «Wstańcie, nie lękajcie się!» Gdy podnieśli oczy, nikogo nie widzieli, tylko samego Jezusa.

A gdy schodzili z góry, Jezus przykazał im, mówiąc: «Nie opowiadajcie nikomu o tym widzeniu, aż Syn Człowieczy zmartwychwstanie».

 

Proś o to, aby wszystkie Twoje zamiary, decyzje i czyny były skierowane w sposób czysty do służby i chwały Jego boskiego majestatu. Rozważ co oznaczają słowa tej prośby i jakie emocje oraz myśli budzą się w Tobie, gdy wypowiadasz te słowa.

 

Obraz: Spotkaj się z Jezusem na Górze Przemienienia. Postaraj przyjrzeć się bijącej od Niego jasności, zobacz Mojżesza i Eliasza rozmawiających z Jezusem, wsłuchaj się w głos dochodzący z obłoku, który wypowiada słowa o ukochanym Synu. Odważnie zaangażuj zmysły, aby odnaleźć się w tej scenie.

 

Prośba: W tej modlitwie możesz prosić Boga o łaskę pamiętania o dobru i błogosławieństwie, którymi cię obdarzał, gdy w chwilach mroku zapominasz o Jego opiece.

 

1. Ukochana córka, ukochany syn.

Jezus ponownie słyszy zapewnienie o tym, że jest ukochanym Synem, słyszą to również Jego uczniowie. Takie zapewnienie ze strony Boga musi być niezwykle życiodajnym i wzmacniającym doświadczeniem, zwłaszcza w kontekście nadchodzącej męki.
Do jakich momentów w historii swojej wiary wracasz, aby zaczerpnąć z nich sił i światła w czasie mroku lub zwątpienia? Kiedy usłyszałeś/usłyszałaś od Boga, że jesteś Jego umiłowanym dzieckiem? Jeśli nie przypominasz sobie takie doświadczenia, poproś teraz Boga, aby obdarzył cię łaską doznania tego, co to znaczy być Jego ukochanym synem/ukochaną córką.

 

2.Doświadczenie przemienienia.

Zapewnienie o Bożej Miłości oraz jej doświadczenie jest momentem przemiany serca. Przeżycie czegoś takiego sprawia, że nie sposób być już tym samym człowiekiem. To doświadczenie budzi pragnienia, daje życie, sprawia, że inaczej postrzegasz świat, bliźnich, siebie… jesteś odmienionym człowiekiem.
Jakie zmiany zachodzą w tobie, gdy doświadczasz Bożego dziecięctwa? Za co w tym kontekście jesteś Bogu najbardziej wdzięczna/ najbardziej wdzięczny?

 

 

Rozmowa końcowa: Spędź jeszcze trochę czasu z Bogiem, kochającym cię Ojcem. Porozmawiajcie o owocach tej modlitwy. To czas dla was, w którym nie będzie już żadnych propozycji rozważań. Idź za głosem serca.

 

Ojcze nasz…

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.